فهرست بستن

ماموریت

مرکز ملی دیالوگ و ترقی برای پاسخ دهی و ارایه راه کار های علمی و عملی برای مسائل عمده اجتماعی-اقتصادی و سیاسی افغانستان از طریق تحقیق، تحلیل،‌ گفتگو و ارایه طرح های عملی به سیاست گذاران عامه فعالیت نموده؛ با ارجگذاری بر سنت ها و ارزش های والای اسلامی و فرهنگی مردم ما، برای ترویج و تقویت دولت و جامعه عادلانه، فراگیر، مرفه، مدرن و پیشرفته تلاش میورزد

چشم انداز ما

NCDP به دنبال این است که به عنوان نهادی پیشرو در تحقیق ، تحلیل و گفتگوی عمیق در زمینه رفع نیازهای ملی افغانستان به جستجوی راه حل هایی برای کاهش مشکلات اقتصادی – اجتماعی و حاکمیت فعلی خود بپردازد.

گفتمان

گفتگو ، به عنوان اساسی ترین بنیاد انسجام اجتماعی. گفتگو امکان تبادل نظرهای مختلف را فراهم می کند ، احزاب را گرد هم می آورد و احتمال توافق را در میان آنها افزایش می دهد ، این چیزی است که باعث شده است منافع سیاسی و اجتماعی جمعی شکل گرفته و جوامع شکوفا شوند. افغانستان مدتهاست که از نبود یک گفتگوی ملی باز ، صادقانه و فراگیر رنج می برد. raison d’etre NCDP شکستن سیلوهای مونولوگ موازی قومی و زبانی ، تشویق و تقویت گفتگوی ملی است.

پیشرفت

پیشرفت به فرایند بهبود تدریجی یا نزدیک شدن به دستیابی به هدف گفته می شود ، پیشرفت همچنین به معنای حرکت در یک دوره زمانی به وضعیت قوی تر ، پیشرفته تر یا مطلوب تر است. بنابراین ، پیشرفت هم خود هدف است و هم فرایند دستیابی به یک هدف. این مفهوم توسط جلال الدین بلخی / مولوی ، فیلسوف و شاعر بزرگ ، به عنوان پیگیری بی وقفه روح انسان برای ارتفاع ، به زیبایی جذب شده است. NCDP پیشرفت را به عنوان یک مفهوم جامع اقتصادی و اجتماعی که بر بهبود کیفیت زندگی و توسعه پایدار در افغانستان متمرکز است ، بررسی می کند.

صلح

پرداختن به صلح کاری طولانی مدت و پیچیده است زیرا عوامل درگیری دامنه گسترده ای دارند. آنها یک جریان تاریخی ، قابل مشاهده و پنهان هستند. برای مقابله با تمام عوامل بی ثباتی باید در سطح جامعه محلی ، ملی ، منطقه ای و بین المللی اقدام شود. صلح سازی توانمندی - توسعه ، امنیت ، عدالت اجتماعی و اقتصادی و آشتی است. NCDP ضمن حمایت از تلاشهای فعلی صلح ، برای صلح فراگیر و پایدار در افغانستان تلاش می کند.

امنیت

ایجاد و حفظ امنیت یکی از مهمترین نگرانیها در تمام جوامع جنگ زده است. به همین ترتیب ، این نگرانی اساسی برای مردم افغانستان بوده است که بیش از چهار دهه از خشونت مداوم و ضرب وشتم رنج برده اند. منابع فوری ناامنی در افغانستان شامل مداخلات نظامی بین المللی ، جنگ های نیابتی و جنگ داخلی گروه های جهادی و همچنین طالبان ، القاعده ، ISK و سایر افراط گرایان است. با این حال ، NCDP از منشور امنیت انسانی به درگیری های فعلی نگاه می کند و تلاش می کند تا پرونده اصلی را جستجو کند و راه حل های ماندگار ارائه دهد.

گفتمان صلح

مرکز ملی گفتگو و پیشرفت (NCDP) یک سازمان حمایت و پشتیبانی از سیاست و تحقیق است که مسائل مهم اجتماعی ، سیاسی و توسعه اقتصادی افغانستان را بررسی می کند. این مرکز بستری فعال برای گفتگوی آکادمیک بهترین و درخشانترین دانشمندان و صاحبنظران است که کار آنها فعالیتهای ما را آگاه و راهنمایی می کند و با تحقیق و تجزیه و تحلیل غیرحزبی و مرتبط به حل اختلافات سیاست عمومی کشور کمک می کند.

ژورنال امور افغانستان دارای سایت اختصاصی است که از سوی مرکز ملی دیالوگ و ترقی منتشر شده است. شما می توانید با کلیک روی عنوان همین بخش، وارد سایت ژورنال امور افغانستان شوید.
ژورنال امور افغانستان ‌ یک ژورنال علمی پژوهشی است که از سوی مرکز ملی گفتگو و ترقی منتشر شده است. این ژورنال صفحه ویژه پادکست خویش را نیز منتشر کرده است